Elizabeth Taylor, her zaman parlamaya devam edecek..

Menekşe gözlü film yıldızı Elizabeth Taylor 23 martta 79 yaşında vefat etti. İngiliz aktrist Elizabeth Taylor yakın dostu Michael Jackson da dahil Hollywood’un bir çok ünlüsünün mezarının bulunduğu Forset Lawn Memorial Park mezarlığında defnedildi.

Sanatçı 1960 yılında Butterfield 8 ile 1966 yılında Who’s Afraid of Virginia Woolf ? filmiyle 2 kez en iyi kadın oyuncu Oscar’ı kazanmış ayrıca 3 kere de aday gösterilmiştir. Kleopatra ve Kızgın Damdaki Kedi en çok hatırlandığı filmlerdendir.

Yazar Camille Paglia, Elizabeth Taylor’ı bir çeşit ön-feminist olarak adlandırıyordu: “Onda, feminizmin bir türlü açıklayamadığı halde sürekli olarak yok etmeyi denediği bir cinsel kuvvet var. Delilah, Salome ve Truvalı Helen gibi efsanevi kadınların düzen bozma yetisine günümüzde artık sadece Elizabeth Taylor gibi starlar aracılığıyla tanık oluyoruz. Feminizm, femme fatale kavramını kadın düşmanlığına dair bir klişe sayarak bize unutturdu. Oysa bu kavram gerçekte kadının cinsellik denen diyardaki ezeli ve ebedi hükümranlığının simgesidir.”

Efsanevi oyuncu, başarılı kariyeri dışında evlilikleri ve mücevherleriyle de ünlenmiştir. 2002 yılında mücevher kolleksiyonundan bahsettiği My Love Affair with Jewelry kitabını yayınlamıştır. Kendisine hediye edilen en ünlü mücevherlerden biri, 1969 yılında eşi Richard Burton tarafından kendisine verilen 69,42 karatlık armudi pırlanta Burton-Taylor pırlantası adını almıştır. Ayrıca sahip oldukları arasında yer alan 33 karatlık Krupp pırlantası için “ Krupp olağanüstü bir taş, içinden ışık geçtiğinde bir yaşam enerjisiyle parlar. Ölçü önemli ancak içinde yer alan duygu ile önemli ” demiş.

2005 yılında Taylor Mücevher Evi’ ni Kathy Ireland ile kurmuş ancak 3 yıl sonra bırakmış. Sahip olduğu birçok mücevheri bağış olarak açık arttırmalarda satmış. Bir röportajında yeni eşinin eski eşler tarafından alınmış mücevherlerden rahatsız olup olmadığı sorulduğunda “Evet rahatsız oluyorlar ve daha büyüğünü alıyorlar” demiş. 

İşte Elizabeth Taylor’ ın en çok hatırlanan mücevherleri:

Bu özel Cartier kolye Elizabeth’e trajik bir uçak kazasında ölen 3. eşi Mike Todd hediye etmiş. Kitabında onun için “Hayatımda hiç böyle bir şey görmemiştim ve muhtemelen görmeyeceğim. O beni çok sevdi ve korudu, kendimi çok güvende hissediyordum.” demiş.

Elizabeth’ in 40. yaşı için eşi Richard Burton tarafından hediye edilen tarihi Tac Mahal taşının (arapça yazılı kalp şeklinde) olduğu bu kolye pırlantalar ve yakutlarla çevrilidir. R. Burton  bir röportajda ” Tac Mahal’ i alacaktım ancak taşıma maliyetleri çok olacaktı.” demiş.

R. Burton’ ın bir diğer hediyesi 55,95 karat ağırlığında damla biçimli La Peregrina incisi. Şimdiye kadar bulunmuş en büyük armudi biçimli inci. İspanyolca bu kelimenin anlamı hacı. 1513′ te Panama’ da bulunmuş, İspanyol kraliyet ailesinin mücevherleri arasına girmiş. II. Philip evlilik törenlerinde Kraliçe Mary Tudor’a hediye etmiş ancak kraliçenin ölümünden sonra inci İspanya’ ya geri dönmüş ve Elizabeth Taylor’ın olmadan önce defalarca Avrupa aristokratları arasında el değiştirmiş.1969 yılında da Elizabeth’in kolyesine Cartier tarafından  monte edilmiş.

Asscher kesim 33,19 karat ağırlığındaki Krupp pırlantasına adını veren ilk sahibi 2. Dünya savaşı zamanında Nazilere mühimmat sağlayan Krupp ailesiydi. Taylor bu durumu kitabında  ” Benim gibi bir yahudi kızının buna sahip olması ne kadar mükemmel” diye yazmış.

Ve Taylor-Burton pırlantası! 69,42 karatlık bu taş 1970 Oscar töreni için Cartier tarafından kolyeye monte edilmişti.

İlk defa 1959 Oscar töreninde taktığı bu chandelier küpeleri Taylor Paris’ te bir butikte bulduğunda sahte taş monteymiş, törene gitmeden önce takmak için kutusundan çıkarttığında farklı parıldadıklarını farketmiş. Eşi Mike Todd’ un cilalattığını düşünmüş ancak işin doğrusu M. Todd taşlarını gerçekleriyle değiştirmiş.

Bulgari tremblant (titreşimli) broş. Zümrüt ve pırlantalarla bezenmiş çiçek formlarına sahip bu broş aynı zamanda saç aksesuarı olarak da kullanılıyor.

Kleopatra filminin çekim arasında eşi R. Burton’ ın Elizabeth’in koluna girip Bulgari’ye doğru yaptığı bir yürüyüş  sonucunda aldıkları bu kolye zümrüt ve pırlantalarla bezeli.

321 karat Burmese safiri bulunan Bulgari kolye.

Van Cleef & Arpels kolye. Beyaz ve sarı pırlantalardan oluşan papatyaların yaprakları krizopras (chrysoprase). 1993′ te katıldığı bir tören için ödünç aldığı bu kolyeyi AIDS karşıtı çalışmaları nedeniyle ödül alınca bir uğur sayarak satın almaya karar vermiş.

Pırlanta taç. Mike Todd’ un hediyesi.Bulgari zümrüt küpe.

  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks
This entry was posted in Genel, Güncel. Bookmark the permalink.

Comments are closed.