Gökçe Altunay Kimdir?

Liseyi bitirene kadar pek çok genç gibi kendi takılarımı yapardım. 1996’da girdiğim Marmara Üniversitesi T.B.M.Y.O Uygulamalı Takı Teknolojisi Bölümünden 1999’da mezun oldum. Eksiklerimi tamamlamak üzere olayın merkezine, İtalya’ya gitmeye karar verdim ve 1999-2000 arasında Floransa’da Le Arti Orafe mücevher okulunda mücevher tasarımı ve tarihi okudum. Türkiye’ye döndükten sonra da Cam Ocağında Nuran Somuncuoğlu’ndan Emay, 3 yıl boyunca Devlet Resim ve Heykel Müzeleri Derneği’nde Sedat Balkır’dan desen ve Yalçın Sadak’tan sanat tarihi, İMOGA’da gravür ve baskı resim teknikleri dersleri aldım.

Öğrenciyken, 1997’de katıldığım World Gold Council’in takı tasarımı yarışmasında tasarımım finale kaldı.

2000-2007 yılları arasında kuyumculuk sektörünün önemli firmalarında tasarımcı olarak çalıştım. Ayrıca freelance obje, aksesuar ve mücevher tasarımları yaptım. 2004-2005 arası Bir Kültür Sanat Merkezi’nde mücevher yapımı derslerinde asistanlık ve mücevher tasarımı dersi eğitmenliği, 2008-2010 arası Alef Mücevher Atölyesi’nde mücevher tasarımı ve çizimi dersleri eğitmenliği yaptım. Freelance eğitmenlik ve danışmanlık yapmaya devam ediyorum.

Polisiye gerilim romanları ve filmlerini severim, amatör denizciyim. Kuşlar ve bitkilerle ilgili bir sürü şey bilirim ama hiç bitki yetiştiremem. Sanırım kuyumculukla olan ortak noktaları nedeniyle de baskı resim favorimdir.

Kasım 2010’dan beri mucevhertasarimi.net sitesi ile dünyada ve Türkiye’de takı ve mücevher tasarımına dair bilgileri,haberleri ve trendleri yayınlıyorum.

Bence mücevherin, kişiliğimize uyması, göze batmaması, geride de kalmaması, doğal bir uzantımız gibi, “sanki hep oradaymış gibi” durması gerekir. Bunun için de adının çağrıştırdığı bütün gösterişleri, karizmayı tasarımının maharetiyle, mümkün olduğu kadar az kelam ederek, az yer kaplayarak belli etmesi gerekir. Basit olan en zoru ve idealidir.

Mücevher, takı, aksesuar arasındaki farklılıklara ve içiçe geçen sınırlara dikkat ederek cümleleri kurmaya ve bu doğrultuda siteyi düzenlemeye dikkat ediyorum. Paylaştığım kişiler, firmalar açısından benim için en önemli kıstas kendine has fikirlere ve estetik değerlere sahip olmasıdır.

  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks
This entry was posted in Ben Kimim?. Bookmark the permalink.

Comments are closed.