Fabergé

Fabergé’nin tarihi
Peter Carl Fabergé, efsanevi mücevher sanatçısı ve Rus İmparatorluğunun kuyumcusu, yaratıcı ve girişimci dahi. Yarattığı parçalar zamansız, nefes kesici işçiliğe sahip ve mükemmelliğe adanmış. 1846 ‘da doğan Peter Carl Fabergé, kuyumcu bir babanın oğlu ve çırağıydı. Avrupa’da tüm barok ve rönesans etkilerini hissederek eğitim gördü ve seyahat etti. Farklı kültürlere ve yeni fikirlere her zaman açık oldu. Rönesans, rokoko, Japon sanatları, 15. ve 16. Louise tarzı her zaman esinlenme kaynağı oldu ama herhalde en büyük kaynağı St. Petersburg’ta bulunun Hermitage müzesindeki Çar’ın hazineleriydi. Fabergé’nin bu disiplinle ortaya çıkmış işleri 1882’de Moskova’daki sergide Çar 3. Alexander ‘ın dikkatini çekti. 1885’te imparatorluk mücevhercisi olan Peter Carl Fabergé ilk İmparatorluk Paskalya Yumurtasını da aynı sene yarattı. Bu mücevher, sınırları muhteşem bir hayal gücüyle çevrili olan yaratıcılık ve iyi işçilikle meydana gelen Paskalya yumurtaları serisinin başı oldu. Büyüyen namı ile asil ve zengin müşterileri arttı. Yumurtalar dışında firmadan çıkan diğer işler de muhteşemdi. Akuamarin ve Siberya ametisti gibi değerli taşlarla bezenmiş mücevherlerden, sigara tabakaları gibi kişisel objelerden masa üstü setlerine ve kapı zillerine kadar birçok çeşit ürün çıkaran Fabergé’de 500 kadar usta çalışıyordu. Sayısız üretimlerinin hepsi birbirinden özel, muhteşem işçilikle ortaya çıkıyordu. 1917 devriminde Bolşevikler Fabergé’nin stoğunu ele geçirdiler, Peter Carl Fabergé de işi 1920’ye kadar hayatının sona erdiği İsviçre’de sürdürdü. Peter Carl Fabergé’nin imparatorluğu Romanovlarla birlikte sona erdi ancak tarafından gerçekleştirilmiş kıyaslanamaz başyapıt işlerinin efsanesi, onlarca yıl boyunca büyüyerek devam etti.

Fabergé 2007’de el değiştirerek 09.09.2009’da tekrar üretime geçmiştir. Fransız tasarımcı Frederic Zaavy ve kreatif yönetici Katharina Flohr tarafından 3 yeni kolleksiyon üretilmiştir.
Les Fleurs
Çiçekler serisi (les fleurs) Peter Carl Fabergé’nin çiçek çalışmalarından esinlenilerek üretilmiştir. Çiçekler Fabergé’nin en çok tekrar edilen temalarından ve en ünlü, hatırda kalan tasarımlarındandır.

Les Fables
Masallar serisi Rus efsaneleri, halk hikayeleri ve peri masallarına dayanır. Bu peri masallarından başka hiçbir şey Rus halkının hayal gücünü daha iyi ifade edemez.


Les Fauves
Bu serinin esin kaynağı Silver Age olarak bilinen 20.yy’ın başına ait görsel ve sahne sanatlarıdır.Fabergé Paskalya Yumurtaları
Çar 3. Alexander’ın eşi Maria Federovna için muhtemelen nişanlarının 20. yılını kutlamak üzere siparişini vermiş olduğu ilk yumurtayla başlayan seri 1885-1916 yılları arasında üretilmiş. Çar’ın dikkatini çeken 1882’deki sergideki yumurta, çariçenin halası Danimarka Prensesi Wilhelmine Marie’nin sahip olduğu 18.yy’a ait bir paskalya yumurtasından esinlenmiş idi. Çar, Rus Ortadoks kilisesi için yılın en önemli zamanı olan paskalyaya ait olan yumurta serisine ait önerilerde bulundu ve seri böylece başlamış oldu. İlk yumurta “Hen” altın üzerine beyaz opak mine ile kaplıydı ve içinden sarı altından yapılmış bir yumurta sarısı çıkıyordu. Onun içinden çıkan altın tavuğun içinden ise yakut taşlı, altından ufak bir kraliyet tacı çıkıyordu. (ne yazık ki bu ufak sürpriz kaybolmuştur.)

Daha sonra üretilen her yumurta, yıl boyunca gizlilikle süren ve çok yetenek gerektiren işçilikler sonucu ortaya çıktı. Paskalya yumurtaları özel ve kişisel hediyelerdi. Bu gösterişli seri , güçlü Romanov ailesine romantik ve trajik hikayesinin sonuna kadar eşlik etti.


  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks
This entry was posted in Firmalar. Bookmark the permalink.

Comments are closed.